06.08.2021
Czyste Tatry 2021 z Re_kologią!

Re_kologiczna misja dotarła pod Tatry! 31 lipca 2021 r. odbyła się jubileuszowa, dziesiąta edycja akcji Czyste Tatry, organizowanej przez Stowarzyszenie Czysta Polska. Udział w akcji wzięło ponad 2000 wolontariuszy, w tym team z Rekopolu – organizacji współtworzącej re_kologię. Inny partner drużyny Sir Petera – PepsiCo – przygotował dla uczestników praktyczne gadżety.

Oficjalnie akcję rozpoczęli w Kuźnicach, u stóp Kasprowego Wierchu, jej współtwórca Rafał Sonik, wicemarszałek Województwa Małopolskiego Tomasz Urynowicz i Jan Krzeptowski-Sabała z Tatrzańskiego Parku Narodowego. Spotkali się z mediami oraz na krótkiej odprawie ze wszystkimi ambasadorami i partnerami akcji.

Niemal 600 kg odpadów

Potem wyposażeni w dobre chęci i worki wolontariusze ruszyli w góry. Nie powstrzymał ich nawet ulewny deszcz, bo zebrali aż 589 kg odpadów. Następnie pieczołowicie wszystko posegregowali oraz podzielili na frakcje. Najwięcej było odpadów zmieszanych (187,4 kg), drugie miejsce na niechlubnym podium przypadło plastikowi i tworzywom sztucznym (161,2 kg), a trzecie szkłu (130,4 kg). Do tego dodać należy furę odpadów bio i papieru (w sumie około 110 kg).

– Rozczarowaniu wynikającemu z tego, że ciągle nasze najwyższe góry są bardzo zaśmiecone towarzyszyła duma z faktu, że tak wielu osobom zależy jednak na ich posprzątaniu. To był wyczerpujący, ale świetny dzień – mówi jedna z uczestniczek akcji Czyste Tatry.

Miecia pod Tatrami

Uczestnicy akcji otrzymali Re_kologiczne bidony z przetworzonego plastiku (rPET), ci młodsi zaś mogli liczyć na edukacyjne książeczki z drużyną Obrońców Środowiska i Sir Peterem. W ten sposób wolontariuszy wsparła firma PepsiCo – partner Re_kologii.

Dodatkowo, w sprzątaniu najwyższych polskich gór udział wzięła ekipa z Organizacji Odzysku Opakowań Rekopol – innego partnera Re_kologii.

Ale na tym nie koniec Re_kologicznego zaangażowania. Pod Tatrami nie mogło zabraknąć śmieciarki Mieci – 30 i 31 lipca stanęła w Centrum Rozrywki pod Gubałówką.

Miecia to mobilne laboratorium ekologiczne, w którym można obejrzeć interaktywną wystawę pokazującą, w jaki sposób odpady zyskują drugie życie lub np. poznać drogę butelki PET – od momentu wyrzucenia jej do żółtego kosza, aż do powstania kolejnej butelki czy innych produktów. Dodatkowymi atrakcjami dla najmłodszych są gry zręcznościowe, a także, zamontowane na górze śmieciarki, zjeżdżalnia i taras.

Czytaj dalej
Śmieciarka Miecia odwiedziła zwycięską Szkołę Podstawową w Augustowie
Śmieciarka Miecia odwiedziła zwycięską Szkołę Podstawową w Augustowie Miecia – nietypowa żółta śmieciarka, 13 września pojawiła się w Szkole Podstawowej
Czytaj więcej
25.09.2023