18.03.2023
Światowy Dzień Recyklingu

18 marca to szczególnie ważna data dla wszystkich przyjaciół naszej Drużyny. Domyślacie się dlaczego? Ponieważ to właśnie dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Recyklingu. Oczywiście jesteśmy pewni, że wszyscy doskonale znacie już zasady prawidłowej segregacji odpadów i dbacie o środowisko, ale przy tej okazji warto zrobić małe podsumowanie i zastanowić się, co jeszcze możemy poprawić.

Światowy Dzień Recyklingu obchodzony jest od 2018 roku. Zainicjowała go organizacja Global Recycling Foundation. Głównym celem tego święta od początku było promowanie korzyści płynących z odzyskiwania jak największej ilości surowców z odpadów. Ponadto, ta symboliczna data ma uświadamiać społeczeństwo w temacie wspólnej odpowiedzialności za czystość i bezpieczeństwo naszej planety. O tym, jak ważny to temat najlepiej mówią liczby. Ludzkość produkuje obecnie około 2 mld ton odpadów rocznie, a według raportu „What a waste 2.0”, do 2050 może to być nawet 3.4 mld ton. W Polsce na jednego mieszkańca przypada średnio 358 kg zebranych odpadów komunalnych.

Co każdy z nas może zrobić?

Przy okazji dzisiejszego święta, na początek powtórzmy sobie, czym jest recykling. Mówiąc najprościej, to ponowne wykorzystanie surowców i materiałów, a więc ich powrót do ponownego obiegu. Jak zapewne dobrze już wiecie, cały proces rozpoczyna się od prawidłowej segregacji odpadów i na tym etapie każdy z Was ma najwięcej do zrobienia. Jesteśmy pewni, że jako przyjaciele naszej Drużyny zawsze wyrzucie odpady do właściwych pojemników. Pamiętajcie, że zdecydowanie zwiększa to efektywność całego procesu recyklingu. To jednak nie wszystko. Kluczowe znaczenie dla zmniejszenia ilości śmieci i ochrony środowiska mają również nasze codzienne decyzje. Unikajcie jednorazowych opakowań i toreb. Jeszcze lepsze od recyklingu plastikowej butelki będzie nieużywanie jej wcale! Ograniczcie zakupy niepotrzebnych produktów. Pomyślcie, czy na pewno potrzebny jest wam kolejny gadżet. Z okazji Dnia Recyklingu zróbcie przegląd swoich codziennych zachowań i nawyków i zastanówcie się co jeszcze możecie poprawić.

Recykling opakowań

Bardzo ważnym tematem staje się obecnie recykling opakowań. Jak Wam niedawno mówiliśmy, aż 40% tworzyw sztucznych i 50% papieru wykorzystywanych w krajach Unii, przypada właśnie na opakowania. Na szczęście producenci są coraz bardziej świadomi tego problemu i systematycznie zwiększają udział opakowań pochodzących z recyklingu. Z popularnej butelki PET powstaje opakowanie rPET. Butelka może być przetwarzana w ten sposób od 7 do 9 razy. Zapewnia to dużą oszczędność surowców i znaczną ulgę dla środowiska. Butelki rPET są wykorzystywane na przykład przez wiodących producentów napojów, w tym PepsiCo, jednego z partnerów Rekologii. Znajdziecie w nich dobrze znane Wam napoje, takie jak Pepsi, Mirinda, czy Lipton Ice Tea.

 

Czytaj dalej
Śmieciarka Miecia odwiedziła zwycięską Szkołę Podstawową w Augustowie
Śmieciarka Miecia odwiedziła zwycięską Szkołę Podstawową w Augustowie Miecia – nietypowa żółta śmieciarka, 13 września pojawiła się w Szkole Podstawowej
Czytaj więcej
25.09.2023