15.07.2022
Czyste Tatry –​​ ponad trzy tysiące wolontariuszy posprzątało szlaki

Nawet deszcz nie był w stanie pokrzyżować planów ponad trzech tysięcy wolontariuszy, którzy 1-2 lipca podczas 11. edycji akcji Czyste Tatry zadbali o porządek w najwyższych polskich górach. Przemoknięci czy nie, razem z ambasadorami i twórcami internetowymi zrobili oni kawał dobrej roboty! I to dzięki ich wysiłkom Tatry stały się lżejsze o 402 kilogramy śmieci.

Przyjaciele Drużyny Sir PETera doskonale znają Czyste Tatry. Jesteśmy jednym z ich partnerów wspierających! Czyste Tatry mogą być z siebie dumne — jako akcja edukacyjno-ekologiczna organizowana w Zakopanem i Tatrach od 2012 roku zmobilizowali do działania aż 38 217 wolontariuszy, którzy znieśli z gór 7 071 kg śmieci. A my możemy być dumni, że jesteśmy częścią tak mądrego przedsięwzięcia!

Ekologia to nie tylko sprzątanie

Organizatorzy Czystych Tatr doskonale zdają sobie sprawę, że same porządki to nie wszystko. Koniecznym jest także edukacja. Dlatego przez dwa dni w miasteczku edukacyjno-ekologicznym na Górnej Równi Krupowej w Zakopanem mieszkańcy Podhala, turyści i miłośnicy gór uczestniczyli w warsztatach i konkursach ekologicznych. Nie zapomniano także o rozrywce — wszyscy w piątkowy wieczór bawiliśmy się na występach Marcina Dańca i zespołu Zakopower.

Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią ponownie możemy się spotkać i pobawić w miasteczku Czystych Tatr. Ale przede wszystkim możemy dalej edukować nasze społeczeństwo. Ważna jest zmiana nawyków i zrozumienie, że natura jest dobrem wspólnym, które zostawiamy kolejnym pokoleniom. Zależy nam, żeby jak najwięcej ludzi dołączało do naszej akcji, żeby zmieniała się świadomość ekologiczna Polaków. Zgodnie z tegorocznym hasłem akcji chcemy pozostawić po sobie dobry ślad i chociaż aura dzisiaj nie sprzyja, to naładowani energią po wczorajszym koncercie Zakopower, wyruszamy na sprzątanie tatrzańskich szlaków pełni werwy – powiedział Maciej Marculanis, prezes Stowarzyszenia Czysta Polska.

Stacja segregacja

Jak mówi Aurelia Reinholz-Rusek, która odpowiada za edukację w Tatrzańskim Parku Narodowym, ważne jest to, to produkować jak najmniej odpadów i dokonywać mądrych wyborów zakupowych. Cieszę się, że dzięki akcji Czyste Tatry śmieci w górach jest wyraźnie mniej. Dbajmy o to, co mamy! – dodaje.

Potwierdzenia jej słów nie trzeba szukać daleko.W tegorocznej akcji zebrano o ponad 200 kilogramów śmieci mniej niż w ubiegłym roku. Czy jest to zapowiedź tego, że za jakiś czas wydarzenia takie jak Czyste Tatry po prostu nie będą potrzebne? Tego nie wiemy. Wiemy jednak, że 420 kg odpadów to nadal o wiele za dużo! Ich odpowiednią segregacją zajęła się oczywiście ekipa z Rekopolu – oto efekty ich pracy:

  • plastik i tworzywa sztuczne – 129,1 kg,
  • szkło – 72,9 kg,
  • odpady bio – 15,5 kg,
  • zmieszane – 148,1 kg,
  • papier – 15,4 kg,
  • śmieci inne – 21 kg.

Nasza Drużyna brała także czynny udział w życiu miasteczka edukacyjnego. Rekologiczne stoisko było miejscem wielu rozmów na temat segregacji odpadów — przekazywaliśmy książeczki edukacyjne oraz częstowaliśmy napojem Lipton w butelce 100% rPEt. Oczywiście, była z nami też Miecia, która standardowo cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród najmłodszych. Zresztą, zobaczcie sami, czym się zajmowaliśmy!

Czytaj dalej
Śmieciarka Miecia odwiedziła zwycięską Szkołę Podstawową w Augustowie
Śmieciarka Miecia odwiedziła zwycięską Szkołę Podstawową w Augustowie Miecia – nietypowa żółta śmieciarka, 13 września pojawiła się w Szkole Podstawowej
Czytaj więcej
25.09.2023