02.09.2021
Czystsza Wisła dzięki Re_kologii

Niemal 40 pracowników PepsiCo, zaopatrzonych w worki i rękawiczki, zapuściło się w bujną roślinność prawego brzegu Wisły w Warszawie. Trzy godziny później brzeg był czystszy o 750 kg odpadów.

– Jako PepsiCo angażujemy się w wiele akcji poprawiających stan środowiska. Jesteśmy partnerem inicjatywy Czysta Rzeka, współtworzymy też akcję Re_kologia, której celem jest zwiększenie świadomości w zakresie recyclingu plastiku – mówi Julian Krzyżanowski z PepsiCo.

Sprzątając brzeg on i inni pracownicy PepsiCo chcieli pokazać, że dbanie o środowisko nie musi być wymagające, ani czasochłonne.  Ochotnicy zebrali się w ciepły wakacyjny poranek przy klubie La Playa, skąd wyruszyli w górę rzeki. Cel: – zebrać jak najwięcej odpadów.

Czystsza droga do pracy

Lokalizacja nie była przypadkowa. Część trasy to najbliższa okolica głównej siedziby PepsiCo, a więc też potencjalna droga do pracy dla osób zaangażowanych w akcję.

Wolontariusze zostali wyposażeni w rękawiczki, worki i chwytaki. Cała grupa była nie do przeoczenia, bo ubrani byli w koszulki z logiem akcji. Po kilku godzinach intensywnego sprzątania, dzięki ogromnemu zaangażowaniu pracowników PepsiCo udało się zebrać blisko 50 pełnych worków śmieci. Około 750 kg odpadów!

– To nie był zwyczajny dzień pracy. W zaledwie kilka godzin zebraliśmy kilkaset kilogramów odpadów. Oczywiście, można powiedzieć, że to kropla w morzu, ale takie nastawienie sprawi, że utoniemy w odpadach – powiedziała Małgorzata Skonieczna z PepsiCo, również uczestniczka akcji i energiczna promotorka ekologii.

Skąd się wzięła Operacja Rzeka?

Operacja Czysta Rzeka to największa ogólnopolska akcja sprzątania rzek oraz ich okolic. Bazuje na wolontariacie Sztabów Lokalnych, które zgłaszają chęć wzięcia udziału w akcji.

Pomysł na Operację Rzeka narodził się nad Bugiem, a głównymi inicjatorami byli Daniel Parol oraz Janusz Chrostowski. Początkowo akcja miała polegać wyłącznie na sprzątaniu rzeki Bug i okolic. Jednak szybko okazało się, że potrzeby nie dotyczą wyłącznie tego regionu, a chętnych do społecznej inicjatywy nie brakuje w całej Polsce.

Do tej pory odbyły się dwie edycje: w latach 2019 i 2020. W ramach 3. edycji, tysiące wolontariuszy spotyka się w rożnych częściach Polski w celu oczyszczenia koryt rzek, brzegów oraz najbliższego otoczenia z zalegających tam śmieci.

Czytaj dalej
Światowy Dzień Recyklingu
18 marca to szczególnie ważna data dla wszystkich przyjaciół naszej Drużyny. Domyślacie się dlaczego? Ponieważ to właśnie dzisiaj obchodzimy Światowy
Czytaj więcej
18.03.2023