02.09.2021
Czystsza Wisła dzięki Re_kologii

Niemal 40 pracowników PepsiCo, zaopatrzonych w worki i rękawiczki, zapuściło się w bujną roślinność prawego brzegu Wisły w Warszawie. Trzy godziny później brzeg był czystszy o 750 kg odpadów.

– Jako PepsiCo angażujemy się w wiele akcji poprawiających stan środowiska. Jesteśmy partnerem inicjatywy Czysta Rzeka, współtworzymy też akcję Re_kologia, której celem jest zwiększenie świadomości w zakresie recyclingu plastiku – mówi Julian Krzyżanowski z PepsiCo.

Sprzątając brzeg on i inni pracownicy PepsiCo chcieli pokazać, że dbanie o środowisko nie musi być wymagające, ani czasochłonne.  Ochotnicy zebrali się w ciepły wakacyjny poranek przy klubie La Playa, skąd wyruszyli w górę rzeki. Cel: – zebrać jak najwięcej odpadów.

Czystsza droga do pracy

Lokalizacja nie była przypadkowa. Część trasy to najbliższa okolica głównej siedziby PepsiCo, a więc też potencjalna droga do pracy dla osób zaangażowanych w akcję.

Wolontariusze zostali wyposażeni w rękawiczki, worki i chwytaki. Cała grupa była nie do przeoczenia, bo ubrani byli w koszulki z logiem akcji. Po kilku godzinach intensywnego sprzątania, dzięki ogromnemu zaangażowaniu pracowników PepsiCo udało się zebrać blisko 50 pełnych worków śmieci. Około 750 kg odpadów!

– To nie był zwyczajny dzień pracy. W zaledwie kilka godzin zebraliśmy kilkaset kilogramów odpadów. Oczywiście, można powiedzieć, że to kropla w morzu, ale takie nastawienie sprawi, że utoniemy w odpadach – powiedziała Małgorzata Skonieczna z PepsiCo, również uczestniczka akcji i energiczna promotorka ekologii.

Skąd się wzięła Operacja Rzeka?

Operacja Czysta Rzeka to największa ogólnopolska akcja sprzątania rzek oraz ich okolic. Bazuje na wolontariacie Sztabów Lokalnych, które zgłaszają chęć wzięcia udziału w akcji.

Pomysł na Operację Rzeka narodził się nad Bugiem, a głównymi inicjatorami byli Daniel Parol oraz Janusz Chrostowski. Początkowo akcja miała polegać wyłącznie na sprzątaniu rzeki Bug i okolic. Jednak szybko okazało się, że potrzeby nie dotyczą wyłącznie tego regionu, a chętnych do społecznej inicjatywy nie brakuje w całej Polsce.

Do tej pory odbyły się dwie edycje: w latach 2019 i 2020. W ramach 3. edycji, tysiące wolontariuszy spotyka się w rożnych częściach Polski w celu oczyszczenia koryt rzek, brzegów oraz najbliższego otoczenia z zalegających tam śmieci.

Czytaj dalej
Śmieciarka Miecia odwiedziła zwycięską Szkołę Podstawową w Augustowie
Śmieciarka Miecia odwiedziła zwycięską Szkołę Podstawową w Augustowie Miecia – nietypowa żółta śmieciarka, 13 września pojawiła się w Szkole Podstawowej
Czytaj więcej
25.09.2023