27.10.2022
Halloween – jak nie straszyć środowiska plastikiem

Tradycja Halloween już na dobre przyjęła się w naszym kraju, a jej głównym elementem są różnego rodzaju upiorne stroje i dekoracje. Oczywiście zachęcamy Was do dobrej zabawy, ale przyjaciele naszej Drużyny powinni przy tej okazji pamiętać o rekologicznych zasadach. Większość halloweenowych akcesoriów produkowana jest z tworzyw sztucznych, które po jednorazowym użyciu będą zaśmiecać środowisko. Mamy dla was kilka praktycznych porad, jak tego uniknąć.

Z badań organizacji ekologicznych Hubbub i Fairyland Trust, zrealizowanych kilka lat temu, wynika że w związku z Halloween powstaje naprawdę ogromna ilość syntetycznych śmieci. W samej Wielkiej Brytanii jednorazowe stroje z hipermarketów mogą wygenerować nawet 2000 ton plastikowych odpadów.  Wspomniane organizacje przeprowadziły ankietę wśród popularnych sieci sklepów i ustaliły, że większość z oferowanych tam halloweenowych strojów (69%) została wyprodukowana z poliestru. Plastik na bazie oleju, który zazwyczaj trafia na wysypisko śmieci, stanowi aż 83% tego typu kostiumów.

Halloween w rekologicznym duchu

Żeby ułatwić Wam przygotowania do halloweenowej imprezy, która nie będzie miała negatywnego wpływu na środowisko, przygotowaliśmy kilka praktycznych wskazówek:

■ Przede wszystkim unikajcie kupowania nowych kostiumów. Odrobina wyobraźni pozwoli łatwo przerobić stroje wykorzystane w ubiegłych latach na nowe, ciekawe kreacje. Możecie też wymienić się kostiumami z rodzeństwem lub przyjaciółmi.

■ Dla wielu charakterystycznych halloweenowych dekoracji istnieją ekologiczne alternatywy, które gwarantują równie dobry efekt. Bez problemu znajdziecie je we własnym domu. Kostium ducha można łatwo wykonać z bawełnianego prześcieradła, a włóczka ze starego swetra pozwoli przygotować efektowną pajęczynę do rozwieszenia w mieszkaniu.

■ Jesień oferuje prawdziwe bogactwo naturalnych przedmiotów, które wprost idealnie nadają się na halloweenowe akcesoria. Wykorzystajcie w kreatywny sposób kompostowalne produkty, takie jak dynie, łodygi kukurydzy, szyszki, kasztany, czy liście, które opadły z drzew. Gwarantujemy, że efekt zachwyci Waszych znajomych.

■ Podczas halloweenowej imprezy nie używajcie jednorazowych talerzyków i sztućców, które trafią później na śmietnik. Zrezygnujcie też z plastikowych słomek do napojów, lub zastąpcie je ekologicznymi wersjami z papieru lub bambusa.

Członkowie naszej Drużyny życzą Wam strrrraszliwie udanego Halloween!

Czytaj dalej
Śmieciarka Miecia odwiedziła zwycięską Szkołę Podstawową w Augustowie
Śmieciarka Miecia odwiedziła zwycięską Szkołę Podstawową w Augustowie Miecia – nietypowa żółta śmieciarka, 13 września pojawiła się w Szkole Podstawowej
Czytaj więcej
25.09.2023