27.10.2022
Halloween – jak nie straszyć środowiska plastikiem

Tradycja Halloween już na dobre przyjęła się w naszym kraju, a jej głównym elementem są różnego rodzaju upiorne stroje i dekoracje. Oczywiście zachęcamy Was do dobrej zabawy, ale przyjaciele naszej Drużyny powinni przy tej okazji pamiętać o rekologicznych zasadach. Większość halloweenowych akcesoriów produkowana jest z tworzyw sztucznych, które po jednorazowym użyciu będą zaśmiecać środowisko. Mamy dla was kilka praktycznych porad, jak tego uniknąć.

Z badań organizacji ekologicznych Hubbub i Fairyland Trust, zrealizowanych kilka lat temu, wynika że w związku z Halloween powstaje naprawdę ogromna ilość syntetycznych śmieci. W samej Wielkiej Brytanii jednorazowe stroje z hipermarketów mogą wygenerować nawet 2000 ton plastikowych odpadów.  Wspomniane organizacje przeprowadziły ankietę wśród popularnych sieci sklepów i ustaliły, że większość z oferowanych tam halloweenowych strojów (69%) została wyprodukowana z poliestru. Plastik na bazie oleju, który zazwyczaj trafia na wysypisko śmieci, stanowi aż 83% tego typu kostiumów.

Halloween w rekologicznym duchu

Żeby ułatwić Wam przygotowania do halloweenowej imprezy, która nie będzie miała negatywnego wpływu na środowisko, przygotowaliśmy kilka praktycznych wskazówek:

■ Przede wszystkim unikajcie kupowania nowych kostiumów. Odrobina wyobraźni pozwoli łatwo przerobić stroje wykorzystane w ubiegłych latach na nowe, ciekawe kreacje. Możecie też wymienić się kostiumami z rodzeństwem lub przyjaciółmi.

■ Dla wielu charakterystycznych halloweenowych dekoracji istnieją ekologiczne alternatywy, które gwarantują równie dobry efekt. Bez problemu znajdziecie je we własnym domu. Kostium ducha można łatwo wykonać z bawełnianego prześcieradła, a włóczka ze starego swetra pozwoli przygotować efektowną pajęczynę do rozwieszenia w mieszkaniu.

■ Jesień oferuje prawdziwe bogactwo naturalnych przedmiotów, które wprost idealnie nadają się na halloweenowe akcesoria. Wykorzystajcie w kreatywny sposób kompostowalne produkty, takie jak dynie, łodygi kukurydzy, szyszki, kasztany, czy liście, które opadły z drzew. Gwarantujemy, że efekt zachwyci Waszych znajomych.

■ Podczas halloweenowej imprezy nie używajcie jednorazowych talerzyków i sztućców, które trafią później na śmietnik. Zrezygnujcie też z plastikowych słomek do napojów, lub zastąpcie je ekologicznymi wersjami z papieru lub bambusa.

Członkowie naszej Drużyny życzą Wam strrrraszliwie udanego Halloween!

Czytaj dalej
Światowy Dzień Recyklingu
18 marca to szczególnie ważna data dla wszystkich przyjaciół naszej Drużyny. Domyślacie się dlaczego? Ponieważ to właśnie dzisiaj obchodzimy Światowy
Czytaj więcej
18.03.2023