16.12.2022
Jak oszczędzać wodę w domu?

Jeśli śledzicie nasz profil na Facebooku to pewnie poznaliście już PrzeWodnika, nowego członka rekologicznej drużyny. Jedną z jego misji jest edukacja w temacie oszczędzania wody i promowanie odpowiedzialnych zachowań. Na początek nasz bohater ma dla Was kilka ważnych wskazówek, dotyczących tego, na co powinniście zwracać uwagę we własnym domu.

Woda jest najcenniejszym zasobem na Ziemi. Niestety, jej niedobór dotyka już ponad 40% światowej populacji. Odpowiedzialne zarządzanie zasobami wodnymi stanowi o przyszłości naszej planety. Tymczasem we własnych domach wciąż marnujemy bardzo dużo wody. Oto jak możecie temu przeciwdziałać.

Szybki prysznic zamiast wanny

Kąpiel w wannie wypełnionej po brzegi jest bardzo przyjemna, ale niezbyt ekologiczna. Zamiast tego, w miarę możliwości wybieraj szybki prysznic. W pierwszym przypadku zużywasz nawet 170 litrów wody! Tymczasem kilkuminutowy prysznic to jedynie ok. 40 litrów. Istotna różnica, prawda?

Zakręcaj wodę podczas mycia zębów

Szczotkując zęby przez 2 minuty przy odkręconym kranie zużywasz nawet 16 litrów wody. To ogromne marnotrawstwo. Zawsze zakręcaj wodę podczas mycia zębów, a do płukania ust, najlepiej nalej ją do kubka.

Wciskaj mały przycisk spłukiwania

Nawet 30% wody zużywanej w domu przypada na spłukiwanie toalety. Dlatego pamiętajcie, by zawsze korzystać ze spłuczki dwudzielnej i wciskać mały przycisk, gdy tylko jest to możliwe. W ten sposób cała rodzina może zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt litrów dziennie!

Pralkę i zmywarkę włączaj dopiero gdy są pełne

Nie uruchamiaj zmywarki, gdy znajduje się w niej tylko kilka talerzy. Poczekaj z wstawianiem pralki, aż uzbiera się większa ilość ubrań. Włączaj te urządzenia dopiero wtedy, kiedy są odpowiednio zapełnione. Oszczędzasz w ten sposób wodę, a także energię elektryczną.

Mamy nadzieję, że weźmiecie sobie do serca wskazówki naszego PrzeWodnika, a także będziecie zwracać uwagę, czy stosują się do nich inni członkowie Waszej rodziny. Te drobne zmiany codziennych nawyków pozwolą zaoszczędzić w skali roku naprawdę dużo wody. Planeta na pewno będzie Wam za to wdzięczna!

Czytaj dalej
Śmieciarka Miecia odwiedziła zwycięską Szkołę Podstawową w Augustowie
Śmieciarka Miecia odwiedziła zwycięską Szkołę Podstawową w Augustowie Miecia – nietypowa żółta śmieciarka, 13 września pojawiła się w Szkole Podstawowej
Czytaj więcej
25.09.2023