01.04.2022
Konkurs reporterski „Doniesienia z PETrylandii”

Re_kologia to akcja społeczno-edukacyjna, której celem jest zwiększenie świadomości dotyczącej segregacji odpadów. W naszej ekipie są mistrzowie wiedzy na temat recyklingu oraz spece od edukacji – razem robimy wszystko, by pomóc opiekunom, rodzicom i nauczycielom uczyć dzieci ekologicznych zachowań. Wiemy, że wiedzę najlepiej przyswaja się robiąc ciekawe, kreatywne projekty, dlatego właśnie zaprosiliśmy szkoły do udzialu w konkurs reporterskim „Doniesienia z PETrylandii”.

Stacje edukacyjne

Na czym polega nasz konkurs? To proste! Pierwszym krokiem jest realizacja zajęć edukacyjnych z dziećmi. Oczywiście, oferujemy tutaj dużą pomoc – na naszej stronie nauczyciele znajdą przydatne karty pracy, scenariusze i inne materiały edukacyjne, które pomogą im zapoznać dzieci z tematem recyklingu.

Po poznaniu Drużyny Sir PETera i załapaniu rekologicznego bakcyla, czas na zbudowanie trzech stacji edukacyjnych na terenie szkoły:

  • STACJA SIR PET-ERA: opisująca system segregacji odpadów
  • STACJA PETUNII: przedstawiająca recykling butelek PET
  • STACJA PETRYNIA: pokazująca, jak wygląda drugie życie butelki PET

Stacje edukacyjne wspólnie tworzą klasy I-III, wsparcia młodszym kolegom i koleżankom mogą udzielić uczniowie klas IV-VIII. Każda ze stacji powinna wykorzystywać nagłówki przesłane w pakietach materiałów edukacyjnych oraz prezentować prace przygotowane przez dzieci. Zgłoszenie konkursowe zawierać musi także karty pracy potwierdzające realizację wyzwań przez dzieci z klas I-III oraz przykłady realizacji dodatkowych kart pracy lub własne pomysły na zobrazowanie tematu.

Reporterska praca

Wysiłek, jak włożony będzie w przygotowanie stacji, trzeba także udokumentować! Ważnym elementem pracy konkursowej są więc reportaże:

  • reportaż zdjęciowy – przedstawienie na zdjęciach etapów powstawania stacji edukacyjnych i następne opublikowanie ich na “Mapie PETrylandii”. Jedna szkoła może przypiąć dowolną ilość pinezek na naszej mapie aktywności.
  • krótki reportaż filmowy – kreatywna prezentacja finalnego efektu pracy uczniów nad przygotowaniej stacji. Jedna szkoła może zgłosić jeden reportaż filmowy! To praca wspólna wszystkich uczniów, bez względu na wiek.*

* Pamiętajcie, zanim wgracie reportaż filmowy na naszą stroną, wcześniej zmieśćcie go na swoim kanale na YouTube, a następnie link do filmu umieścicie na stronie programu www.druzynasirpetera.pl, poprzez formularz konkursowy (przycisk „Dodaj pracę”).

Porozmawiajmy o nagrodach

Szkoły mają jeszcze trochę czasu do końca konkursu – zgłoszenia przyjmujemy do 10 maja 2022. Bardzo cieszy nas też to, że na naszej stronie pojawiają się już pierwsze relacje z prac! Mamy więc sporo pretendentów do stanięcie na rekologicznym podium! Oto nagrody, które czekają na zwycięzców:

1 MIEJSCE – wizyta Mieci, naszej śmieciarki edukacyjnej + tablica edukacyjna + edukacyjny pakiet
2 MIEJSCE – projektor + edukacyjny pakiet
3 MIEJSCE – elektryczny ekran projekcyjny + edukacyjny pakiet
WYRÓŻNIENIA -zestawy sportowe + makatka edukacyjna

Jak widać, opłaca się starać! Nie możemy się doczekać efektów — w końcu nie raz mieliśmy już okazję przekonać się, jak kreatywni potrafią być przyjaciele Drużyny. Doskonale wiemy więc, że Jury konkursu ma przed sobą nie lada zadanie! Powodzenia!

Czytaj dalej
Śmieciarka Miecia odwiedziła zwycięską Szkołę Podstawową w Augustowie
Śmieciarka Miecia odwiedziła zwycięską Szkołę Podstawową w Augustowie Miecia – nietypowa żółta śmieciarka, 13 września pojawiła się w Szkole Podstawowej
Czytaj więcej
25.09.2023