08.11.2022
Polska w europejskiej czołówce – zużywamy coraz mniej „foliówek”

SIR PET-ER przychodzi dziś do Was z naprawdę świetną nowiną! Z danych Europejskiego Urzędu Statystycznego, opublikowanych w październiku, wynika, że zużycie plastikowych toreb na jednego mieszkańca spadło w Polsce do 23 sztuk rocznie! Daje nam to trzeci najlepszy wynik na kontynencie, po Portugalii (8) i Belgii (17).

Według informacji Eurostat, przeciętny Europejczyk zużywa rocznie średnio około 93 lekkich plastikowych torebek na zakupy o grubości poniżej 50 mikrometrów. Różnice pomiędzy poszczególnymi krajami są jednak bardzo istotne. Miłym zaskoczeniem okazał się dla nas doskonały wynik Polski w tym zestawieniu.

Państwami o największym zużyciu lekkich toreb plastikowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca okazały się Litwa (332), Łotwa (284), Czechy (247) i Bułgaria (198). Wysokie wyniki w tej niechlubnej kategorii odnotowano również na Cyprze (154), w Hiszpanii i Estonii (152), Szwecji (149), Finlandii (148) oraz Norwegii (139).

Zdecydowanie najmniej foliowych toreb, bo tylko 8 rocznie, zużywają Portugalczycy (8). Tuż za nimi plasują się Belgowie (17) oraz Polacy (23). Dane Eurostat pokazują ponadto, że Polacy zużywają każdego roku średnio 17 toreb o grubości powyżej 50 mikrometrów.

Jak to było z „foliówkami”?

Jeszcze kilka lat temu szacowane roczne zużycie „foliówek” w Polsce wynosiło ok. 300 sztuk na mieszkańca. Sytuacja zaczęła się poprawiać od 2015 roku, kiedy Parlament Europejski przyjął przepisy, mające na celu ograniczenie korzystania z plastikowych toreb. W Polsce wprowadzono wtedy opłatę za torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości od 15 do 50 mikrometrów. Niestety w sklepach pojawiły się wtedy torby torby z tworzywa o grubości niewiele powyżej 50 mikrometrów, nie podlegające dodatkowej opłacie. W 2019 roku weszła w życie kolejna zmiana ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, która objęła opłatą recyklingową również pozostałe torby z tworzywa o grubości materiału równej i powyżej 50 mikrometrów. Jak widać, wprowadzone regulacje prawne w połączeniu z edukacją społeczeństwa, przyniosły bardzo dobre rezultaty.

A jak wygląda zużycie „reklamówek” w Waszej rodzinie? Pamiętajcie by korzystać z trwałych toreb materiałowych, zawsze kiedy to tylko możliwe!

Czytaj dalej
Światowy Dzień Recyklingu
18 marca to szczególnie ważna data dla wszystkich przyjaciół naszej Drużyny. Domyślacie się dlaczego? Ponieważ to właśnie dzisiaj obchodzimy Światowy
Czytaj więcej
18.03.2023