08.11.2022
Polska w europejskiej czołówce – zużywamy coraz mniej „foliówek”

SIR PET-ER przychodzi dziś do Was z naprawdę świetną nowiną! Z danych Europejskiego Urzędu Statystycznego, opublikowanych w październiku, wynika, że zużycie plastikowych toreb na jednego mieszkańca spadło w Polsce do 23 sztuk rocznie! Daje nam to trzeci najlepszy wynik na kontynencie, po Portugalii (8) i Belgii (17).

Według informacji Eurostat, przeciętny Europejczyk zużywa rocznie średnio około 93 lekkich plastikowych torebek na zakupy o grubości poniżej 50 mikrometrów. Różnice pomiędzy poszczególnymi krajami są jednak bardzo istotne. Miłym zaskoczeniem okazał się dla nas doskonały wynik Polski w tym zestawieniu.

Państwami o największym zużyciu lekkich toreb plastikowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca okazały się Litwa (332), Łotwa (284), Czechy (247) i Bułgaria (198). Wysokie wyniki w tej niechlubnej kategorii odnotowano również na Cyprze (154), w Hiszpanii i Estonii (152), Szwecji (149), Finlandii (148) oraz Norwegii (139).

Zdecydowanie najmniej foliowych toreb, bo tylko 8 rocznie, zużywają Portugalczycy (8). Tuż za nimi plasują się Belgowie (17) oraz Polacy (23). Dane Eurostat pokazują ponadto, że Polacy zużywają każdego roku średnio 17 toreb o grubości powyżej 50 mikrometrów.

Jak to było z „foliówkami”?

Jeszcze kilka lat temu szacowane roczne zużycie „foliówek” w Polsce wynosiło ok. 300 sztuk na mieszkańca. Sytuacja zaczęła się poprawiać od 2015 roku, kiedy Parlament Europejski przyjął przepisy, mające na celu ograniczenie korzystania z plastikowych toreb. W Polsce wprowadzono wtedy opłatę za torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości od 15 do 50 mikrometrów. Niestety w sklepach pojawiły się wtedy torby torby z tworzywa o grubości niewiele powyżej 50 mikrometrów, nie podlegające dodatkowej opłacie. W 2019 roku weszła w życie kolejna zmiana ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, która objęła opłatą recyklingową również pozostałe torby z tworzywa o grubości materiału równej i powyżej 50 mikrometrów. Jak widać, wprowadzone regulacje prawne w połączeniu z edukacją społeczeństwa, przyniosły bardzo dobre rezultaty.

A jak wygląda zużycie „reklamówek” w Waszej rodzinie? Pamiętajcie by korzystać z trwałych toreb materiałowych, zawsze kiedy to tylko możliwe!

Czytaj dalej
Śmieciarka Miecia odwiedziła zwycięską Szkołę Podstawową w Augustowie
Śmieciarka Miecia odwiedziła zwycięską Szkołę Podstawową w Augustowie Miecia – nietypowa żółta śmieciarka, 13 września pojawiła się w Szkole Podstawowej
Czytaj więcej
25.09.2023