25.10.2022
ReFlex- innowacyjny projekt recyklingu opakowań elastycznych

Realizacja pionierskiego projektu recyklingu opakowań elastycznych ReFlex nabiera coraz większego tempa. Celem przedsięwzięcia, finansowanego przez PepsiCo Polska i Nestlé Polska, jest zwiększenie poziomu recyklingu odpadów, takich jak folie po chipsach, płatkach śniadaniowych czy karmach dla zwierząt. 

Członkowie naszej rekologicznej drużyny zawsze z radością przekazują Wam informacje, dotyczące wszelkich proekologicznych inicjatyw. Tym razem mamy naprawdę super temat! PepsiCo, jeden z partnerów Rekologii wdraża niezwykle ważny projekt, w którym wszyscy możecie wziąć udział!

O czym warto wiedzieć?

Rocznie w Polsce zużywa się ok. 650 tysięcy ton plastikowych opakowań¹, z czego 5% stanowią elastyczne opakowania z tworzyw sztucznych oraz wielomateriałowe opakowania z przewagą tworzyw sztucznych². Pod tymi nazwami kryją się dobrze Wam znane folie po chipsach i cukierkach, czy opakowania po płatkach śniadaniowych, przyprawach, daniach instant i karmach dla zwierząt.

Niestety tylko niewielki procent tego rodzaju odpadów trafia do recyklingu, głównie ze względu na ich niewielki rozmiar i różnorodność, które utrudniają oddzielanie ich w sortowniach. Tymczasem wykorzystywane do produkcji tych opakowań tworzywa sztuczne w pełni nadają się do przetworzenia i ponownego wykorzystania, na przykład w przemyśle budowlanym, transportowym czy meblarskim. Produkuje się z nich między innymi płyty izolacyjne i maty wygłuszeniowe.

Edukacja i technologia

Kolejnym problemem, któremu wszyscy możemy zaradzić, jest nieprawidłowa segregacja elastycznych opakowań. Zazwyczaj trafiają one do odpadów zmieszanych, podczas gdy powinny być wyrzucane do żółtego worka/pojemnika na plastik. Dzięki finansowemu wsparciu projektu ze strony PepsiCo i Nestlé, możliwa będzie edukacja społeczeństwa, ukierunkowana na poprawną segregację tych opakowań. Jednocześnie zastosowanie odpowiednich rozwiązań technicznych pozwoli wysortowywać więcej takich odpadów.

Za techniczną realizację projektu, czyli współpracę z podmiotami odbierającymi odpady od mieszkańców, instalacjami komunalnymi i zakładami recyklingu odpowiada firma Eco Solutions, a koordynatorem całego projektu jest Związek Pracodawców Przemysłu Opakowań i Produktów w Opakowaniach EKO-PAK.

Więcej na temat projektu ReFlex możecie dowiedzieć się oglądając film.

 

  1. Źródło: Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań S.A.
  2. Źródło: Krajowa Izba Przemysłu Spożywczego i Opakowań

Czytaj dalej
Śmieciarka Miecia odwiedziła zwycięską Szkołę Podstawową w Augustowie
Śmieciarka Miecia odwiedziła zwycięską Szkołę Podstawową w Augustowie Miecia – nietypowa żółta śmieciarka, 13 września pojawiła się w Szkole Podstawowej
Czytaj więcej
25.09.2023