10.09.2021
Re_kologia sprzątnęła morze śmieci

Nasi Re_kologiczni przedstawiciele wybrali się w ostatni weekend sierpnia nad morze. Zamiast korzystać jednak z końcówki wakacji i wylegiwać się na plaży, zabrali się… oczywiście za sprzątanie!

Wszystko za sprawą współpracy ze Stowarzyszeniem Czysta Polska, które od lat dba o czystość naszego kraju. Po przyjeździe nad Bałtyk szybko okazało się, że re_kologiczny team był tam bardzo potrzebny:

– Nie spodziewałem się, że na naszym wybrzeżu będzie aż tak źle – nie przebierał w słowach Rafał Sonik, założyciel i honorowy prezes Czystej Polski. – Widać na plażach pracę gmin, które dbają o regularne zbieranie śmieci, ale na wydmach i w pasie lasów przybrzeżnych mamy śmietnik i jedną wielką toaletę… – dodał.

Weekendowe porządki nad morzem

Wizytę zaczęliśmy w piątek – Władysławowo przywitało nas zmienną pogodą oraz stosunkowo czystymi plażami. Re_kologiczna ekipa, działając w grupie wolontariuszy, miała jednak co robić i nie bała się nawet ulewy. Wspólnymi siłami posprzątaliśmy Półwysep Helski z kapsli, papierosowych niedopałków, butelek, puszek i porzuconych opakowań. Co więcej, pośród naszych “łupów” znalazły się też części garderoby, klapki, radia samochodowe, a nawet plastikowy samolot!

Następnego dnia przenieśliśmy się do Gdańska. Sprzątaliśmy plażę, a na molo w Brzeźnie wytrwale edukowaliśmy gdańszczan i turystów. Na naszym stoisku uczyliśmy poprawnej segregacji odpadów oraz prowadziliśmy quizy z eko nagrodami – torbami bawełnianymi z bohaterami akcji Re_kologia, książeczkami edukacyjnymi, oraz smyczami zrobionymi z rPET.

W punkcie Re_kologi odwiedzający mogli również obejrzeć film o tym, jak dać kolejne życie butelkom PET. Na własne oczy mogli też przekonać się, że recycling działa, bo częstowaliśmy ich napojem Lipton Ice Tea w butelce 100% rPET, czyli w całości z przetworzonego plastiku.

Sprzątanie Polski to sport drużynowy

Na koniec akcji okazało się, że dwudniowa praca 1787 wolontariuszy przyniosła wiele dobrego – wspólnie zebraliśmy prawie dwie tony (1957 kg) śmieci!
Jak stwierdził Robert Korzeniowski, ambasador akcji, sprzątanie Polski to sport drużynowy. – Brawo Drużyna, kawał dobrej roboty – dodał przyglądający się sprzątającym z oddali Sir Peter, główna postać Re_kologii.

Czytaj dalej
Śmieciarka Miecia odwiedziła zwycięską Szkołę Podstawową w Augustowie
Śmieciarka Miecia odwiedziła zwycięską Szkołę Podstawową w Augustowie Miecia – nietypowa żółta śmieciarka, 13 września pojawiła się w Szkole Podstawowej
Czytaj więcej
25.09.2023