20.12.2022
Święta w rekologicznym stylu

Święta Bożego Narodzenia to niewątpliwie jeden z najprzyjemniejszych momentów w roku, na który zawsze czekamy z utęsknieniem. Niestety często ogarnia nas jednak gorączka przygotowań. Robimy wtedy nieprzemyślane zakupy, szykujemy za dużo jedzenia i produkujemy mnóstwo odpadów. Pamiętajmy, że wszystkie nasze zachowania mają istotny wpływ na środowisko. Dlatego SIR PET-ER i jego drużyna przygotowali kilka wskazówek, dzięki którym Święta będą nie tylko radosne, ale również ekologiczne.

Jak ubrać choinkę?

SIR PET-ER jako najwyższy z Drużyny zawsze zajmuje się ubieraniem choinki. Jak twierdzi, można tutaj puścić wodze fantazji, nie zapominając przy tym o środowisku. „Wystarczy sięgnąć po naturalne produkty, które stają się coraz modniejsze. Plastikowe ozdoby można przecież z powodzeniem zastąpić zawieszkami z suszonych owoców, szyszek i orzechów. Własnoręcznie przygotowane dekoracje stworzą wspaniały świąteczny klimat i na pewno spodobają się wszystkim domownikom” – tłumaczy.

Ekologiczne pakowanie prezentów

PETrynio po prostu uwielbia pakować prezenty dla najbliższych. Robi to wyjątkowo starannie, a zarazem w ekologicznym stylu. „Ozdobne papiery i torebki zwykle są lakierowane i nie da się ich przetworzyć. Zamiast nich wybieram szary papier i sznurek. Tak zapakowane prezenty wyglądają naprawdę elegancko. Z powodzeniem można też wykorzystać torebki świąteczne, które zostały nam z ubiegłego roku. W ten sposób ograniczymy ilość niepotrzebnych śmieci” – wyjaśnia nasz chochlik.

Nie marnujmy jedzenia!

PETunia to prawdziwa czarodziejka, również w kuchni. Przygotowywanie świątecznych potraw należy do jej ulubionych czynności. Podczas zakupów i gotowania zawsze pamięta jednak o środowisku. „Zróbmy staranną listę zakupów i przemyślmy dobrze świąteczne menu, żeby później nie wyrzucać nadmiaru jedzenia” – radzi. „Marnowanie żywności oznacza produkcję niepotrzebnych śmieci i dodatkowo obciąża środowisko. Niestety podczas Świąt, ten problem jest szczególnie widoczny”.

PrzeWodnik, nowy członek naszej Drużyny, również jest bardzo wyczulony na tę kwestię i ma dodatkowe argumenty. „Wraz z wyrzucaną żywnością marnotrawiona jest woda, potrzebna do jej wytworzenia” – objaśnia. „Wyrzucenie do kosza jednego kilograma chleba oznacza zmarnowanie nawet 1 600 litrów wody”.

Czytaj dalej
Światowy Dzień Recyklingu
18 marca to szczególnie ważna data dla wszystkich przyjaciół naszej Drużyny. Domyślacie się dlaczego? Ponieważ to właśnie dzisiaj obchodzimy Światowy
Czytaj więcej
18.03.2023